English
اطلاعات تماس
 
تلفن: 88035801-021
نمابر: 88035801
آدرس دبیرخانه: تهران، میدان شیخ بهایی، ضلع شرقی درب دانشگاه الزهرا (س)، دانشکده هنر، ساختمان طراحی، طبقه سوم ، اتاق ارشد 2
پست الکترونیکی: Info@avoa.ir
کد پستی: 1993893973
نماد اعتماد

نقد هنری

بنام خدا
یادداشتی از : صدیقه سلمان –مدرس و کارشناس هنر

 

"عبدالحمید قدیریان" نقــاشی توانا ازجنــــــس "آسمـان"؛ ازهنرمندان پیشکسوت انقلاب اسلامی که از سال 57
تا کنــون با باورهـایش زندگی می کند و براساس آرمانــهایش قلم زده ومی زند واینچنین بوم هایش راهمزمان با طرح و رنگ؛ زینت معنا و معرفت بخشیده است...

 قدیریان نه تنها در نقـــاشی دستی توانا داشته که در عرصه مجسمه سازی، طراحی صحنه سینما و معماری، کارشناسی صاحب نظر و دارای تجربه های بسیار ارزشمندی است که در این مقال نمی گنجد.
وی متولد سال ۱۳۳۹در تهران، کارشناس رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبا و کارشناس ارشد همان رشته از دانشگاه هنر است. او ازسال ۱۳۶۰شــروع به فعالیت حرفه‌ای در زمینه نقاشی کرده و از سال ۱۳۶۵همچنین درعرصه سینما به فعالیت خود توسعه بخشیده است. این هنرمند، شرکت در بیش از ۴۵نمایشــگاه گروهی و برگزاری دو نمایشگاه انفرادی نقاشی و مجسمه‌ را در کارنامه هنری خود دارد.

عبدالحمید قدیریان در ماه محرم امسال دست به کاری شگرف زد و مجموعه  کاملی از تابلوهای نقاشی با موضوع عاشورا را از منظری جدید خلق کرد وطی مهرماه سال جاری؛ نمایشگاهی از جدیدترین آثار نقاشیخود را  با عنوان "زیر آسمان حسین (ع)" در خانه هنرمندان به نمایش گذارد.
بیان مصوّر او از عاشورا، همانند پرده خوانی منحصر بفردی است که با نگاهی خاص و متفاوت از وقایع رخ داده در محرم سال 61 هجری؛ به منظر نظر آورده است.
گویی قدیریان؛ نقالّی(روایت گری)را به خوبی می داند وباتصاویری بدیع و ارزنده به روایت جریان کربلا در تابلوهایش می پردازد.
قدیریان که سالهاست درفکر به تصویر درآوردن واقعه عاشورا بوده؛ در مواجهه با واقعه کربلا از کلام حاضران در نینوا معرفت ها آموخته و توجه وی بخصوص به بیانات حضرت زینب (س) بیش از پیش جلب شده است. ؛ سخن پر حکمت این بانوی مکرمه که فرمود:"ما رایت الا جمیلا" (چیزی جز زیبایی نمی بینم)؛ تاثیری خاص بر دریافت ها و شناخت او گذارده است.
این سخن و معنای باطنی آن در سالهای اخیر برای این هنرمند پر رنگ تر شد به طوریکه طی پنج سال اخیر حدود پنج تابلو با این موضوع ترسیم کرد. تصاویری که حضرت زینب (س) ایستاده و به وقایع روزعاشورا و کربلا نگاه می کند در حالیکه درآسمان انوار زیبایی که به دور نوری عظیم درطواف هستند؛ دراین آثار دیده می شود.
هرچند برای قدیریان هیچ یک از تابلوها آنچنان که او را راضی کند، معنای باطنی کلام بانو زینب (س) را در خود به ظهور نمی رساندند. وی که بارها به سرزمین کربلاسفر کرده بود، این بار همزمان با ایام اربعین شهادت امام حسین(ع) به سفر زیارتی به شهرکربلا مشرف شد.
در ایامی که هر ساله از هشتاد کشور، زائران مسلمان و نیز سایر ادیان الهی در اجتماعی با شکوه و معنوی گرد هم آمده و تصویری از یک جامعه هدفمند، متعالی و آرمانی را به نمایش درمی آورند. اجتماعی که سراسر نور و سرشار از محبت بوده، گویی پول رایج این جامعه آرمانی عشق و معنویت است. به طوری که شرکت کنندگان در مراسم، علیرغم مسافتهای طولانی؛ آنچنان با هم انسانی رفتارمیکنند که سختی راه به چشم  نمی آید و در این جمعیت بیش از سه میلیون کشش معنوی؛ جذبه روحانی ونورانیت چیزی جز معجزه زیبای حُبُّ الحُسَین(ع) مشاهده نمی شود.
این هنرمند پیشکسوت پس از بازگشت از سفر مذکور، چند ماه به شدت تحت تاثیر فضای معنوی آن اجتماع حسینی(ع) قرار گرفته واین مفهوم را اذعان می دارد که کلید فهم معارف عاشورا در "منظرِ زیبا"نهفته است. از دیدگاه قدیریان حضرت زینب(س) با کلام شان به شیعیان وآیندگان رمز درک عاشورا و حقیقت درونی واقعه کربلا را از دیدگاه خویش در این سخن نغز بیان داشتهاند: "ما رایت الا جمیلا"...
***

تکنیک در جدیدترین مجموعه آثار خلق شده این نقاش و هنرمند انقلاب، نسبت به کارهای قبلی اش با تفاوت هایی همراه است به طوری که که بیانگر رویکرد جدیدی در به تصویر کشیدن مضمون عاشوراست.
قدیریان نقاشی را صرفاً یک ابزار برای درک حقایق عالم می داند. به نحوی که ابایی از تغییر تکنیک برای بیان مصوّر از درکِ مفاهیم عظیم نداشته و راهی جدید می پیماید. به این ترتیب از منظری دیگر قدیریان پایه و اساس خلق اثر هنری را مفهوم آن دانسته و برآن تاکید می ورزد.

 وی در این مجموعه آثار؛ ادراکی از مفهوم مدّ نظر داشته که  تجلّی بیرونی آن با تاثیر بر شیوه وتکنیک کار به شکل واقعگرا به منصه ظهور رسیده است. او تلاش کرده است تا برمبنای دریافت های جدیدش و با نگاه به معنای زیبایی ها در واقعه عاشورا، این تصور و دیگاه را به تصویر بکشد که میان امر زمینی با مفاهیم آسمانی و معنوی فاصله ای وجود ندارد. همچنان که در حیات دنیایی تفکیک این دو وجه از هستی، نیز ممکن نیست.
تعریف زیبایی در باور قدیریان، باور "عالم غیب" است. چندان که در فرهنگ "شیعه"؛  غیب و شهود درهم آمیخته است و رابطه­ای مستحکم بین آن دو وجود دارد. گویی جدایی آن دو جنبه ازهم؛ یا انسان را به سوی عمق دنیاطلبی می­کشاند و یا به سوی آسمان و دوری از دنیا می برد.
براین اساس هنرمند از فضای تجرید بیرون آمده و تکنیک کار را تغییر داده است. به شکلی که اهل آسمان را همنشین با زمینیان، نشان داده و در همه تابلوهایش "امید" و زیبایی معنوی را در قالبی واقعگرایانه، تصویر کرده است.

آنچه که در نظر وی در زندگی انسان معاصر نقش و سهم کمی دارد؛ حضور کمرنگ "آسمان" و "زیست آسمانی" است. وی معتقد است باور به پیامبران، اهل بیت(س)؛ فرشتگان و همه عناصری که خداوند باریتعالی در قرآن به آنها اشاره فرموده است؛ باید در زندگی روزمره و حیات بشری جاری باشد.
به عبارت دیگر مسلمان شیعه؛ کسی است که در دنیا زندگی آسمانی دارد. لذا هنر شیعی تنظیم و به تعادل رساندن سهم زمین و آسمان (دنیا و آخرت)، در زندگی دنیایی است.

از دیدگاه قدیریان، وظیفه هنرمند نقاش، صرفاً کشیدن تابلو نیست.
او در نهایت، هنرمند مسلمان را کسی می­داند که در مفاهیم الهی و آسمانی مطالعه و کسب معرفت می­کند و دریافت هایش را در قالب فرم در تصویر متجسم می شود و تنزل می بخشد.
بنظر این هنرمند شیعی؛ " هنر اسلامی"، یک فضا و اتمسفری برگرفته از معرفت الهی و آسمانی است. لذا هنرمند با درک آن فضا؛ فرم و قالب درخور را ایجاد کرده و به تصویر می­کشد و آنچه تجلّی و ظهور می یابد هنر ناب اسلامی خواهد بود.
شایان ذکر است تأثیر آثار هنری بر ذهن و روح جوامع بشری بر کسی پوشیده نیست و ناگفته پیداست آثار هنری هر جامعه­ای ؛ دعوت کننده به مضامینی است که از وجود هنرمند تراوش کرده و به خلق اثرهنری منجر می شود.
به عبارت دیگر اگر بخواهیم جامعه را به هر صفتی مبتلا کنیم، با آثارهنری که حاوی آن صفت ومعنا باشد این امر به نحو موثرو عمیق تری امکان پذیرمی شود.

لذا  تعالی بخشی در مضامین آثار هنری، می­تواند به مسیر رشد و کمال گرایی جوامع بشری دامن زند و فضای فرهنگی و زیست متعالی تری را شکل دهد.

مجموعه آثار عبدالحمید قدیریان که محرم امسال درخانه هنرمندان به نمایش درآمد، مشتمل بربیست و سه اثر بود که در این متن به شش اثر منتخب اشاره رفته است . هنردوستان همچنین می توانند با مراجعه به سایت شخصی این هنرمند توانا؛ با سایر شاخه های تخصصی و آثار هنری اش آشنا شوند.
.http://www.hamidghadirian.ir
 برای مشاهده متن و عکسهای آثار هنرمند (عبدالحمید قدیریان) اینجا کلیک نمایید.